FAQ - najczęściej zadawane pytania


Punkt zbiórki kandydatów na Jedi, którzy sądzą, że poradzą sobie ze wszystkimi przeszkodami jakie postawi przed nimi wola Mocy.

Jak dołączyć do Akademii Jedi?

1. Pierwszy raz na stronie? Kliknij tutaj, by zapoznać się z regulaminem Akademii Jedi.
2. Chcesz złożyć podanie? Kliknij tutaj, by poznać regulamin rekrutacji i uzyskać niezbędne informacje.
3. Potrzebujesz pomocy lub wskazówek przy tworzeniu historii? Kliknij tutaj, by zapoznać się z pomocami dla aplikantów.
4. Uważasz, że masz już pomysł na historię? Kliknij tutaj, by sprawdzić często zadawane pytania i przeczytaj komentarze pod ostatnimi podaniami, uniknąć popularnych błędów.
5. Gotów, by złożyć podanie? Kliknij tutaj, by zdobyć szablon, który należy wypełnić, bądź też użyj tego, który pojawi się automatycznie przy utworzeniu nowego tematu w tym dziale.
6. Wciąż masz wątpliwości lub inne pytania? Kliknij tutaj, by dołączyć do naszej grupy na discordzie, gdzie uzyskasz pomoc.

Re: FAQ - najczęściej zadawane pytania

Postautor: Rada Jedi » 19 sie 2023, 20:12

Temat ten zawiera najczęściej zadawane pytania dotyczące funkcjonowania Akademii Jedi. Zachęcamy do lektury, a w przypadku wątpliwości, do zadawania dodatkowych pytań za pośrednictwem aplikacji discord.

Spis treści:
1. Funkcjonowanie Akademii Jedi
2. Tworzenie historii postaci
3. Składanie podania
4. Ocenianie podania
Awatar użytkownika
Rada Jedi
Rada Jedi
 
Posty: 971
Rejestracja: 08 kwie 2010, 9:47

Re: FAQ - najczęściej zadawane pytania

Postautor: Rada Jedi » 19 sie 2023, 20:13

Funkcjonowanie Akademii Jedi

Czym jesteście? Fanklubem? Organizacją? Klanem?
Trudno nas jednoznacznie określić. Jesteśmy grupą ludzi, których łączą wspólne pasje - do gier, do uniwersum Star Wars, do RP. Mamy swoją strukturę organizacyjną, która pozwoliła nam funkcjonować nieprzerwanie od 2008 roku, ale często wychodzimy poza nią, grając w różne inne gry i rozmawiając na tematy niezwiązane z Akademią. Interesuje nas przede wszystkim dobra, klimatyczna zabawa i wspólne spędzanie wolnego czasu. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie internetowej, w zakładce "O nas".

Ile lat muszę mieć, by dołączyć? Czy mogę być za młody, za stary?
Członkami Akademii są głównie ludzie młodzi, lecz i starsi pasjonaci spokojnie się u nas odnajdą. Staramy się być grupą o dobrym poziomie kultury osobistej, ale i z humorem, z dystansem do siebie. Szukamy osób powyżej 15 roku życia, jednak od tej reguły występują wyjątki, liczy się przede wszystkim dojrzałość w zachowaniu i szacunek do drugiego człowieka.

Jak wygląda Wasza gra? Gracie tekstowo, na discordzie, a może tylko w grze?
Podstawowym środowiskiem gry jest nasz serwer, wyposażony w autorską modyfikację Jedi Academy. To tam odgrywamy losy naszych postaci, korzystając z wbudowanych narzędzi tekstowych do wypowiedzi i tworzenia opisów. Nasz mod wyposażony jest w bogaty zestaw animacji, które wzbogacają rozgrywkę, a także w niepowtarzalny system walki, gdzie potrzebna jest już zręczność i umiejętności. Uzupełnieniem rozgrywki jest forum i jego wewnętrzne działy, gdzie trafiają dłuższe teksty fabularne, zadania, wiadomości ze świata, cyfronotesy postaci. Forum jest także miejscem dla systemu RPG, który uzupełnia aspekty zręcznościowe klasycznymi mechanikami z gier RPG, takimi jak cechy, umiejętności, moce, atuty, statystyki postaci, ich uzbrojenie itd. Dodatkowe informacje znajdziesz na naszej stronie internetowej, w zakładce "Jak działa Akademia Jedi?".

Nigdy nie grałem w Jedi Academy. Czy to problem?
Bynajmniej. Znajomość gry jest jakimś plusem, ale nie stanowi ogromnego atutu, z racji tego, że korzystamy z modyfikacji, która całkowicie zmienia funkcjonowanie szermierki i działanie rozmaitych mocy. Wytłumaczymy Ci jak zainstalować grę i wszystkie nasze pliki, a nauka szermierki i Mocy będzie przedmiotem klimatycznego szkolenia, które dzięki Twojej nieznajomości gry stanie się jeszcze bardziej realistycznym doznaniem!

Czy muszę posiadać mocny komputer, jakieś dodatkowe oprogramowanie?
Po pierwsze, wymagamy posiadania kopii gry Jedi Academy, niezależnie od tego, czy będzie to wersja pudełkowa, wersja na Steam lub na jeszcze inną platformę dystrybucyjną. Po drugie, gra musi działać płynnie i stabilnie na Twoim komputerze, potrzebujesz więc sprzętu spełniającego zalecane wymagania (co z racji na wiek gry raczej nie jest problemem). Po trzecie, wymagane jest w miarę stabilne łącze internetowe, w końcu gramy po sieci i opóźnienia w sygnale mogą mocno wpłynąć na komfort rozgrywki.

Jak wygląda szkolenie?
Szkolenie jest procesem odgrywanym w klimacie uniwersum, ale i po części procesem nauki gry. Postać uczy się umiejętności, poznaje Moc, aspekty szermierki, a sam gracz uczy się korzystać z tych technik w akcji. Uczyć się będzie więc zarówno Twój bohater, jak i Ty sam, gdyż nasz mod jest bardzo zróżnicowany i mistrzostwo w walce jest kwestią poświęcenia czasu na szlifowanie zręcznościowych niuansów gry, a nie wyłącznie dobrego rozdania statystyk postaci. Szkoleniem zajmują się trenerzy z najwyższymi rangami, którzy znają tę grę od podszewki.

Jak często gracie? Czy potrzebna jest z mojej strony jakaś regularność?
Gramy systematycznie, spotykamy się przynajmniej raz na tydzień i takiego poziomu aktywności wymagamy od naszych kandydatów. Oczekujemy regularności, gdyż szkolenie prowadzone jest w grupach, w terminach ustalanych ze wszystkimi kandydatami i trenerem. Średnio co dwa tygodnie na serwerze odbywają się również dodatkowe wydarzenia. Obecność nie jest obowiązkowa, ale z pewnością warto w nich uczestniczyć, gdyż jest to sedno naszej gry i główne paliwo do rozwoju wydarzeń. Poza tym serwer pozostaje dostępny przez wszystkie inne dni tygodnia i mogą odbywać się na nim luźniejsze, niezaplanowane sesje z pozostałymi graczami.

Co w przypadku, gdy zdarzy mi się dłuższa nieobecność?
Każdy może zrobić sobie przerwę, jednak wiąże się to często z przerwaniem szkolenia i późniejszym nadrabianiem zaległości. W sytuacji, gdy ktoś musi opuścić nas na dłużej, istnieje opcja zamrożenia postaci i powrotu bez konieczności składania nowego podania. Ta opcja zarezerwowana jest jednak dla przypadków, w których postać przeszła już większą część szkolenia.

Czy są jakieś inne umiejętności, które będą tu mile widziane?
Akademia nieustannie wykorzystuje różne dziedziny twórczości, by urozmaicać swoją rozgrywkę. Z pewnością odnajdą się u nas osoby zainteresowane tworzeniem grafiki, modelowaniem 3D, a nawet zwykłym rysowaniem, gdyż wszystko to może przydać się przy wzbogacaniu treści. Dodatkowe pole do popisu dostaną u nas także ludzie zainteresowani informatyką, którzy będą mogli pomóc w ulepszaniu kodu naszej gry oraz innych technologicznych aspektów Akademii. Spełnią się u nas również osoby zainteresowane tworzeniem gier komputerowych, od najprostszych zasobów, aż po pełnowymiarowe mapy, na których wspólnie zagramy. Możliwości jest bardzo wiele - kreatywne osoby zawsze znajdą u nas coś, czym można się zająć.
Awatar użytkownika
Rada Jedi
Rada Jedi
 
Posty: 971
Rejestracja: 08 kwie 2010, 9:47

Re: FAQ - najczęściej zadawane pytania

Postautor: Rada Jedi » 19 sie 2023, 20:13

Tworzenie historii postaci

Nigdy nie pisałem tego typu opowieści, bądź też mam niewielkie doświadczenie. Jak podejść do konstrukcji opowiadania? Na czym się skupić?
Na naszej stronie internetowej znajduje się specjalny poradnik, który ma na celu pomóc początkującym graczom stworzyć interesującą opowieść i postać na odpowiednim poziomie. W tekście zawarto bardzo wiele wskazówek, które przydadzą się również doświadczonym graczom. Najważniejsze jest to, by stworzyć postać, którą będzie Ci się dobrze grało, która nie znudzi Ci się po pierwszej sesji. Potem zaś należy wyposażyć ją w odpowiedni życiorys, w opowieść, którą oczarujesz czytelników i skłonisz do dania Ci szansy.

Czy są jakieś typowe błędy, których powinienem unikać?
Jest wiele typowych błędów, podświadomie popełnianych przez kolejne pokolenia kandydatów. W pierwszej kolejności polecamy lekturę poradnika, gdyż opisuje on część z nich. W drugiej kolejności zachęcamy do przejrzenia archiwalnych podań, poczytania opinii głosujących, którzy często punktują błędy i bogato opisują ich przyczyny. Do najczęstszych potknięć należą: błędy wynikające z braku korekty (ortograficzne, stylistyczne, literówki itd.), powielane schematy (osierocony bohater, śmierć bliskiego jako punkt zwrotny opowieści, pojawienie się tajemniczego Mistrza Jedi itd.) oraz pośpiech przy planowaniu i pisaniu historii (skutkuje wszystkim z powyższych).

Czy są jakieś elementy, które MUSZĘ zawrzeć w swojej historii?
Twoja opowieść ma za zadanie przedstawić postać, która w jakiś sposób nadaje się na Jedi. Historia w podaniu jest więc na dobrą sprawę reklamą Twojego bohatera, biletem, który otwiera przed nim drogę w Zakonie. Liczy się więc to, byś przedstawił życiorys postaci, a przynajmniej jego najnowszy wycinek, który uchwyci jakiś przełomowy moment, dzięki któremu osoba stała się materiałem na Jedi. Drugą sprawą jest konieczność uchwycenia charakteru postaci. Pokaż nam, z kim mamy do czynienia - czy jest to porywczy awanturnik ze złotym sercem, spokojny idealista, a może nawrócony przestępca na ścieżce odkupienia win. Nie musisz przedstawiać tego, że Twoja postać posiada jakiś nadzwyczajny talent, sugerujący talent do Mocy - często wręcz bywa to pułapką na kandydatów, ze względu na to, że łatwo przesadzić. Ogranicz się więc do dyskretnych objawów, bądź też zwyczajnie pokaż nam, że mamy do czynienia z przeciętną osobą o szlachetnych inklinacjach. Twój bohater może o swoim talencie dowiedzieć się już po Twoim dołączeniu, w trakcie pierwszych sesji RP.

Ile czasu powinienem poświęcić na pisanie historii? Czy długość opowieści ma znaczenie?
Nie ma pośpiechu przy pisaniu historii. Lepiej ją na spokojnie dopracować, niż wstawić coś pisanego na kolanie. Akademia istnieje od kilkunastu lat i nie wyparuje w trakcie jednego tygodnia, więc nie musisz się śpieszyć. Swój entuzjazm należy przekuć w pracę i doszlifować opowieść tak, by stała ona na jak najwyższym poziomie. To w końcu ten jeden tekst ma przekonać nas, by dać Ci szansę. Jego długość nie ma znaczenia, o ile zawiera wszystkie niezbędne elementy (patrz punkt wyżej). Najlepiej celować w opowieść o średniej długości. Zbyt krótka historia często nie pozwoli Ci w pełni rozwinąć skrzydeł, z kolei zbyt długi życiorys może zanudzić czytelnika i utrudnić ocenę aplikacji.

Jak sprawić, by moja historia pasowała do Waszego uniwersum?
Akademia opiera swą fabułę o tzw. Expanded Universe, obecnie nazywane "Legends". To starsze treści, które stały się "niekanoniczne" wraz z premierą nowych filmów, lecz wciąż są niezwykle bogatym źródłem, z którego czerpiemy. Nasze losy odrobinę jednak odbiegają od tych przedstawionych w książkach i komiksach. Najlepszym sposobem na napisanie historii, która pasuje do naszej gry jest zapoznanie się z opracowaniem fabularnym. Przydatna może okazać się również lektura holonewsów na stronie internetowej. W razie wszelkich wątpliwości skontaktuj się z nami na discordzie.

Czy mógłbym skonsultować z kimś treść mojej historii?
Tak. Odezwij się na discordzie, jeżeli masz jakieś pytania. Pamiętaj jednak o tym, że członkowie nie mogą pomagać Ci w korekcie językowej opowieści, a wyłącznie doradzić w sprawach konstrukcji opowiadania, konstrukcji postaci, czy też sprawdzić, czy zawarte fakty nie kolidują z naszymi przygodami. Członkowie nie mogą również przedwcześnie ocenić Twojego podania i przygotowywać go do przejścia przez głosowanie. Historia ma być próbką Twoich umiejętności i jeżeli na tym etapie przedstawisz poziom odbiegający od rzeczywistego, prawda wyjdzie w praniu później, już w trakcie gry. Dołączenie do Akademii jest dopiero początkiem, czekają Cię dalsze etapy weryfikacji. Droga na skróty nie zadziała na dłuższą metę.

Jak zakończyć moją opowieść? Czy postać powinna być już Jedi?
Twoja opowieść powinna zakończyć się tak, by postać była już na odpowiedniej ścieżce życiowej i miała za sobą wszystkie perypetie, jakie opisane zostały w historii. Jeżeli stworzyłeś opowieść o beztroskim przestępcy, warto zakończyć ją jakąś przemianą i zyskaniem bardziej altruistycznej postawy. Twoja postać może (ale nie musi!) usłyszeć o Jedi, może również przypadkowo trafić na jakiś ślad ich obecności. Najlepiej jednak swoje opowiadanie zakończyć tak, by to Jedi mogli odnaleźć postać, a ona sama była moralnie gotowa, by stać się członkiem Zakonu. Na tym często polegają wprowadzenia fabularne, w których uczestniczy się po dołączeniu do nas - na odegraniu przygody, w której Jedi spotykają Twojego bohatera i rozpoznają w nim talent, a następnie zapraszają do swojego grona. Postać na koniec opowieści nie musi być kryształowa i idealna, lecz z pewnością nie powinna być zła.

Czym dokładnie jest wprowadzenie fabularne?
Wprowadzenie fabularne jest dłuższą sesją RP, która łączy losy Twojej postaci z losami Zakonu Jedi. To pomost między opowieścią przedstawioną przez Ciebie w podaniu, a naszym światem gry. W trakcie trwania wprowadzenia przetestujemy Twoje umiejętności pisarskie, Twoją grę w RP, lecz zrobimy to w taki sposób, byś najpierw mógł przyzwyczaić się do naszej formy rozgrywki. Jest to sesja RP w pełni skupiona na Tobie. Nie należy się jej bać, jeżeli zaprezentujesz poziom wypowiedzi, jaki zapewnił Ci wstęp do Akademii, wprowadzenie przejdziesz bezproblemowo.
Awatar użytkownika
Rada Jedi
Rada Jedi
 
Posty: 971
Rejestracja: 08 kwie 2010, 9:47

Re: FAQ - najczęściej zadawane pytania

Postautor: Rada Jedi » 19 sie 2023, 20:13

Składanie podania

Skąd mam wziąć wzór podania?
Wzór podania możesz skopiować z tego tematu. Szablon pojawi się też automatycznie po naciśnięciu guzika "nowy temat" w Punkcie Rekrutacyjnym, jednak zalecamy skopiować go do edytora tekstowego na własnym komputerze i to tam wypełnić go przed wstawieniem.

Czy muszę wypełnić wszystkie pola szablonu?
Tak. Zależy nam na tym, by poznać Cię jak najlepiej już na starcie i określić, w jakich aspektach gry szukać Twoich mocnych stron, a także zrozumieć, czy jako człowiek będziesz do nas pasować.

A co jeżeli nie mam ochoty podawać jakiejś informacji, której wymaga szablon?
Wymagamy od Ciebie absolutnie podstawowych informacji - między innymi nicku na discordzie, dzięki któremu otrzymasz odpowiednią rangę i dostęp do nowych działów. Twój wiek i zainteresowania podajesz po to, by łatwiej było nam znaleźć wspólne tematy i wciągnąć Cię do naszej społeczności. Nie oczekujemy szczegółowego życiorysu, ale jako zwarta grupa, która spędza ze sobą sporo wolnego czasu, chcielibyśmy choć minimalnie Cię poznać, nim na dobre do nas dołączysz.

Źle wypełniłem szablon, wstawiłem złą wersję historii, znalazłem jakiś błąd, a mój temat pojawił się już na forum. Co robić?
Odezwij się do nas na discordzie. Jeżeli podanie nie zostało jeszcze dopuszczone do oceny, wciąż możesz wycofać aplikację i poprawić jej błędy. Jeżeli proces oceny już się rozpoczął, tracisz możliwość wprowadzania zmian, podanie jest oceniane takim, jakim jest. Mocno zachęcamy do tego, by dokładnie sprawdzić swój tekst, nim wyśle się go na forum. Jedno dodatkowe przeczytanie aplikacji pozwala często wychwycić naprawdę trywialne błędy.

Nie mogę stworzyć tematu ze swoim podaniem, coś się popsuło!
Złożenie podania wymaga posiadania konta na forum i bycia zalogowanym użytkownikiem. Jeżeli masz już konto, jesteś zalogowany, a mimo to nie możesz wstawić swojego podania, skontaktuj się z nami na discordzie.
Awatar użytkownika
Rada Jedi
Rada Jedi
 
Posty: 971
Rejestracja: 08 kwie 2010, 9:47

Re: FAQ - najczęściej zadawane pytania

Postautor: Rada Jedi » 19 sie 2023, 20:14

Ocenianie podania

Ile trwa ocena podania?
Proces oceniania trwa 7 dni, które liczymy od momentu pojawienia się wiadomości z konta Jedi Council, będącego oficjalnym sygnałem rozpoczęcia głosowania. Jeżeli głosy będą układały się jednoznacznie, czyli ponad połowa głosujących odda głos pozytywny lub negatywny, głosowanie zakończy się wcześniej.

Kto ocenia moje podanie?
Oceną podań zajmuje się grono doświadczonych członków Akademii, od stopnia Padawana wzwyż. Każdy głos ma taką samą wagę, decyduje większość. W przypadku remisu uwzględniane są głosy członków z niższymi rangami, którzy zamieścili swoje opinie w trakcie trwania głosowania.

Czy mogę wchodzić w dyskusję z oceniającymi moje podanie?
Tak, jak najbardziej - czy to na forum, czy też na discordzie. Zachęcamy do tego, by reagować na odpowiedzi pod podaniem, nie jest to źle odbierane, a często może wręcz pomóc, jeżeli obronisz jakiś aspekt swojej historii, który dla głosujących wydawał się być problematycznym. Pamiętaj jednak, by dyskusję prowadzić w sposób kulturalny, a ewentualną krytykę przyjmować ze zrozumieniem. Uwierz, że i nam zależy, byś do nas dołączył, a drobiazgowa analiza Twojego podania jest tego objawem. Chcemy w ten sposób wyciągnąć z Ciebie to, co najlepsze, wskazać rzeczy do poprawy i pomóc ulepszyć Twoją grę w przyszłości.

Głosowanie zakończone, dostałem się! Co dalej?
Gratulacje! Po zamknięciu podania otrzymasz prywatną wiadomość z wytycznymi, która pojawi się w Twojej skrzynce odbiorczej na forum (na górze ekranu, z prawej strony). Gdy dołączysz do naszej grupy na discordzie, przydzielona zostanie Ci także nowa ranga, która da dostęp do dodatkowych kanałów. Już wkrótce ktoś się z Tobą skontaktuje.

Głosowanie zakończone, nie dostałem się... Co dalej?
Hej, to jeszcze nie koniec! Odrzucenie podania nie dyskwalifikuje Cię z przyszłego członkostwa. Możesz złożyć kolejną aplikację po upływie 7 dni od oficjalnego zamknięcia poprzedniej próby. Pamiętaj jednak by wyciągnąć wnioski przy pisaniu nowego podania. Nie wolno Ci również używać starej historii i tej samej postaci. Musisz stworzyć nową, lepszą opowieść, od zera, korzystając ze wskazówek, które przeczytałeś w naszych komentarzach. Odezwij się również do nas na discordzie - na pewno zbierzesz jeszcze więcej cennych opinii, będziesz mógł także skonfrontować pomysł na kolejną historię nim umieścisz ją na forum.

Moje podanie zostało odrzucone przed startem głosowania! Dlaczego?
Rada Jedi ma możliwość odrzucenia podania, jeżeli uzna, że jest ono plagiatem, zostało wygenerowane przez sztuczną inteligencję, bądź też pochodzi od osoby, która jakoś naraziła się naszej społeczności. Podanie nie zostaje również dopuszczone wtedy, gdy nie spełnia minimalnych wymagań jakości tekstu. Polecamy zapoznać się z regulaminem rekrutacji, gdzie dokładniej omówiono tego typu przypadki - albo pytać na discordzie, gdzie zawsze znajdziesz kogoś do pomocy.
Awatar użytkownika
Rada Jedi
Rada Jedi
 
Posty: 971
Rejestracja: 08 kwie 2010, 9:47


Wróć do Punkt rekrutacyjny

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości